کاسب انقلابی هشتگرد

  • پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1396 21:21

پیام آشنا: حسین عسکری

مدّتی است که به سفارش حوزه هنری استان البرز، ذیل طرح پژوهشی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در استان البرز، در حال نگارش «تاریخ انقلاب اسلامی در ساوجبلاغ» هستم. یکی از منابع این کتاب، حاج محمّد معدنی است که متاسفانه صبح شنبه 9 اردیبهشت 1396 پس از یک دوره بیماری در شهر هشتگرد درگذشت.

در سال های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی مرحوم محمّد عارف (درگذشت 1393ش) روحانی شجاع مخالف رژیم پهلوی جهت تبلیغ معارف اسلامی به مسجد جامع شهر هشتگرد می آید. در سه سند باقی مانده از سازمان اطلاعات و امنیت حکومت پهلوی (ساواک) از مبارزات شجاعانه ایشان و یارانش از جمله شادروان حاج محمّد معدنی مطالبی بیان شده است.

از جمله در سندی متعلّق به 11 شهریور 1357 آمده است که مرحوم عارف در مسجد جامع هشتگرد، به کسبه دستور جمع آوری و پاره‌کردن عکس محمّدرضا شاه پهلوی را داده است. در  پی این درخواست، کسبه این شهر که آن موقع روستایی کوچک بوده، حدود پنج ماه مانده به پیروزی انقلاب، شجاعانه از ایشان تبعیت کرده اند. در این سند نام حاج محمّد معدنی در کنار نام مرحوم محمّدعلی کرمی و مرحوم فرخ‌ پورمهران آمده است.

براساس سند دیگری از ساواک که مربوط به 20 آذر 1357 است، مرحوم عارف در دو شب تاسوعا و عاشورا پس از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد جامع هشتگرد به منبر رفته و همزمان با ایراد مطالبی مذهبی، شعارهایی صریح علیه شاه و نخست وزیر وقت بر زبان رانده و مردم و کسبه را به تظاهرات و نوشتن شعارهای اعتراضی بر دیوارهای منازلشان تشویق کرده است. نامبرده در طول مبارزات خود سه بار به ساواک کرج احضار شده بود.

**

افتتاح دومین آسانسور مرکز نگهداری کودکان معلول کهریزک

چند سالی بود که پرسنل مرکز مراقبت و نگهداری کودکان آسایشگاه با مشکلات زیادی در حمل و نقل کودکان که اکثرا دارای معلولیت ذهنی و جسمی حرکتی بودند، رنج می کشیدند.

در نهایت علی چالیان یکی از خیرین قدیمی و کهنسال کهریزک طی بازدید هایی که ازآسایشگاه کهریزک البرز داشت دومین آسانسور مرکز کودکان را افتتاح و راه اندازی کرد تا پرسنل آسایشگاه به راحتی به این فرشته های دوست داشتنی خدمت کنند.

علی چالیان درگفتگو با خبرنگار کهریزک، لذت این کار را این چنین توصیف کرد: «انسان باید به این بیاندیشد که کمک کردن به دیگران با لذت بردن در ارتباط است و ایمان بیاورد که با کمک کردن به دیگران می تواند به خواسته هایش برسد . از مدت ها پیش وقتی برای بازدید به مرکز کودکان آمدم متوجه این مشکل و سختی کار پرسنل در حمل و نقل کودکان که همگی معلولیت ذهنی و جسمی حرکتی دارند شدم ،تصمیم گرفتم  با نصب آسانسور کار کوچکی برای این مجموعه انجام دهم.»

وی  ادامه داد: «همیشه دستی که به دیگران گل تقدیم می کند، عطر آن را با خود نگه می دارد ، کسی که به دیگران کمک می کند تا به موفقیت برسند خود برترین موفقیت را به دست می آورد، تا زمانی که به دیگران کمک میکنید تا به آرزوهایشان برسند در تمام زندگی می توانید به خوشبختی و پیروزی دست یابید.»

نظری مدیر مشارکت های مردمی و روابط عمومی آسایشگاه کهریزک البرز هم افزود: «انسان وقتی می بخشد، قلبش ازخدای عز و جل سپاس گزاری می کند، چون دستی بالاتر به او عطا کرده که می تواند کمک نماید و درد و رنج دیگران را کاهش دهد، امروز این خیر دوست داشتنی کهریزک با کار خود قلب های این کودکان را تسخیرکرد.»

 

 

  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1396 21:41
  • اندازه قلم